Неизвестни факти за отглеждане на рапица

Неизвестни факти за отглеждане на рапица

Неизвестни факти за отглеждане на рапица

Blog Article

Тъканите в петната бързо некротират и често се разкъсват. Върховете на цветоносите се покриват с тъмен кадифен налеп. Шушулките се деформират и изсъхват. Семената са спаружени и с ниска кълняемост.

Онлайн медийна платформа, посветена на селското стопанство и хранителната индустрия в България

При нападение от брашнеста мана по всички зелени части на рапицата се появяват петна, покрити с налеп, постепенно петната разрастват и обхващат цялата повърхност - растителните тъкани жълтеят и прегарят преждевременно.

По рапицата вредят още – черна, светлокрака, вълнистоивичеста, ленова, конопена и други видове земни бълхи.

Технологични решения и нови предложения за повишаване на производителността при отглждането на рапица

Контакти

Пред всяка сеитбена секция, той поставя дискови ножове за разрязване на почвата пред секциите на сеялката, с цел улесняване на проникването. С този комбиниран агрегат едновременно се извършват всички почвообработки и сеитбата с едно минаване по полето.

Такива растения загиват или не образуват централни стъбла, а само странични.

Отглеждане на хмел в кофата - обработване на рапица екран за поверителност на терасата

Зрелите шушулки се напукват при докосване на заглавката. Следователно той трябва да бъде оборудван със специални приставки.

Колонна праскова: описание на сортове, резитба, засаждане и грижи със снимки

Дълбока обработка на почвата преди засяване на маслодайна рапица с чизел плуг, използвайки

Фосфорните и калиевите торове се внасят с основната обработка на почвата, а азотните – като подхранване. За формиране на добър добив от семена се препоръчват следните торови норми:

Фиксиран чужд предмет в раната. Когато чуждото тяло в раната представлява малко парче стъкло или дърво може да го отстраните преди обработката. Ако изпитвате затруднения при отстраняването не правете повторни опити. Това може да предизвика допълнително кръвотечение.

Report this page